среда, 22 апреля 2020 г.

"Синій птах". Аналіз


«Синій птах” аналіз твору
Автор – Моріс Метерлінк Рік написання – 1908
П’єса М. Метерлінка – належить до жанру феєрії. Ознаками цього жанру є химерно-казковий сюжет; фольклорні та міфологічні образи; умовність простору і часу; символістичність ситуацій і образів; ліризм; узагальнювальний зміст; наявність яскравих сценічних ефектів. П’єса «Синій птах» цілком відповідає законам цього жанру.

Ідея – «будь сміливим, щоб бачити приховане».
 Головні герої: Тільтілем й Мітіль, Душа Світла, Фея Берилюна, хвора дівчинка, Душі речей та тварин.
Сюжет драми – пошуки героями загадкового птаха. В основі сюжету – казкова подорож дітей бідного дроворуба в пошуках Синього птаха, який принесе здоров’я і щастя хворій дівчинці – онучці феї Берилюни. Фольклорний мотив пошуків цілющого зілля дає авторові змогу провести своїх героїв – дівчинку Мітіль і хлопчика Тільтіля – через багато випробувань, що допоможуть їм відкрити вічні цінності і сенс життя, а саме: за Синім птахом (символом щастя) не потрібно ходити далеко, щастя поруч. Однак його потрібно побачити в реальному повсякденному житті – у батьківській любові, у турботі про ближніх, милосерді та безкорисливості.
Образ Синього птаха багатозначний. Він також символізує пошуки істини, пізнання таємниць природи. Це споконвічне прагнення людства вимагає мужності, оскільки природа не хоче віддавати свої таємниці, а істину не можна відкрити раз і назавжди – вона нескінченна. У такий спосіб фантастично-казковий сюжет, властивий жанру феєрії, наповнюється філософським змістом. Автор зображує блукання людської душі у Всесвіті, її зустріч з добром і злом у пошуках істини та гармонії.
 Конфлікт – боротьба сил добра і зла, світла і пітьми, долання героями всього, що стоїть на перешкоді досягнення мети.
Реальне та фантастично у творі “Синій птах”
У сюжеті п’єси переплітаються два пласти – реальний і фантастичний. Реальне життя в сім’ї дроворуба, обстановка в їхній бідній, але не убогій хатині, час, коли відбувається дія – ніч напередодні Різдва. Різдвяний мотив – чекання чуда і народження людини – так само дістає реального втілення. Діти після фантастичної подорожі уві сні прокинулися мудрими і щасливими, оскільки здійснилося диво народження в них душі. Згадаймо: на початку п’єси Тільтіль на запитання феї Берилюни, чому він не хоче розставатися зі своєю горлицею, відповідає: «Тому що вона – моя». Тепер, після довгих пошуків, випробувань, труднощів і поневірянь, що випали на їхню долю на цьому нелегкому шляху, він готовий одразу і безкорисливо її віддати. Милосердя і любов до ближнього – умова цього дива. Фантастичний план сюжету, крім подорожі, містить персонажів, які розділяють з дітьми їхнє повсякденне існування, а тепер оживають. Це Хліб, Молоко, Вода, Кішка і Пес. Їхню казковість підкреслено традиційними характерами й описом костюмів. Однак і вони символізують сили добра і зла. Пес Тіло виступає в ролі вірного Санчо Панси. Хліб залежно від обставин допомагає або шкодить дітям. Кішка – втілення зрадництва і підступництва, уособлює ворожі людині демонічні сили, разом з Ніччю вона охороняє таємниці Буття. Скориставшись довірливістю дітей, Кішка приводить їх у ліс на загибель від дерев і тварин, що страждають від «жорстокості і дивовижної несправедливості людини». У такій алегоричній формі автор стверджує, що природа неохоче відкриває таємниці Буття, і людина може це зробити лише шляхом гармонійної взаємодії з нею.

«Синій птах” композиція
П’єса поділяється на п’ять дій, дванадцять картин, що є досить самостійними епізодами. ці картини об’єднані авторською ідеєю і наскрізними персонажами, відбивають етапи духовного розвитку дітей – майбутнього людства. Зустрічі з алегоричними персонажами в символічних ситуаціях, кожний з яких несе свою мораль, збагачує досвід і виховує душу Тільтіля і Мітіль. Так, у Країні Спогадів (дія II, картина 3) серед померлих родичів вони усвідомлюють благородну потребу поважати пам’ять предків. У садах Блаженств (дія IV, картина 9) діти дізнаються про різні цінності в людському житті. Одні Блаженства уособлюють плотські насолоди, убогі радості – це «гладкі земні Блаженства» (бути багатим, віддаватися лінощам, надмірностям у їжі й питві, багато спати, бути пихатим і т. ін.). Їм протистоять інші Блаженства (тобто цінності). Порівняно з першими вони непомітні і навіть сірого кольору (наприклад, Блаженство любити батьків). Але саме Блаженство чистих Радощів, Безневинних Думок, Зимового Вогнища, Блаженство милуватися красою природи і – найголовніше – відчувати Материнську любов сповнюють життя людей високим змістом і духовністю. Зустріч дітей із Материнською любов’ю є психологічною кульмінацією п’єси. Таким чином, в алегоричних і символічних образах п’єси стверджуються моральні цінності: перевага добра над злом, духовності над ситою вульгарністю, чеснот над пороком. ці істини відкриваються дітям і створюють духовний світ Тільтіля і Мітіль. — Царство Майбутнього – заключний етап у подорожі дітей. Його головна дійова особа – Час – бородатий старий з косою і пісочним годинником. Зовнішність персонажа, його характер і функція традиційні – він невблаганний, байдужий до сліз і умовлянь, строго дотримує порядку. У такий спосіб автор стверджує думку про покірність людини часу і долі, але поряд із цим він переконаний у високому покликанні людей: «на землю голіруч не пускать».

Час у феєрії подано не тільки в алегоричному образі, але й в інших проявах: у його конкретному прояві (дія п’єси – вечір напередодні Різдва, одна ніч – час сну); у властивому жанру умовному вимірі. Цей потік часу долає межі життєвого досвіду дітей. Так, подорож за Синім птахом відбувається уві сні. Час сну і сновидіння не збігається. Наприкінці п’єси на це вказано: минула і «тільки одна ніч», і цілий рік.

 Трактування фіналу драми-феєрії «Синій птах»
«П’єса не закінчується, коли падає завіса після шостої дії: справжній фінал — поза її межами... Справа кожного читача чи глядача — самому дійти до цього фіналу через особисту творчість»,— стверджував Г. Ібсен.
Щастя — багатогранне, воно в усьому, що нас оточує: у природі, у родині, у хатньому затишку, у щоденній праці, у дружньому спілкуванні, у допомозі оточуючим та віддаванні свого тепла людям. Тому Синього птаха герої п’єси М. Метерлінка знаходять удома, біля себе, що також дуже символічно. Щастя полягало не лише в пізнанні природи та світу, в осягненні істини. Воно — у добрих справах, які слід робити для ближніх.
Синій птах — це символ Щастя і непізнаної Таємниці життя, яких завжди прагнуло людство. Тільтіль і Мітіль ніде не могли знайти чарівного Птаха. Кілька разів їм здавалося, що вони вхопили його, однак Синій птах так і залишився мрією. І все ж мрія про Щастя, за словами Метерлінка, не є марною, тому що вона рухає людство вперед.

понедельник, 13 апреля 2020 г.


Контрольна робота з хімії 
Контрольна робота
за темою
Оксигеновмісні органічні сполуки”


Клас / ПІБ……….………/………………………………….……………………….

Контрольну роботу бажано виконати не пізніше 19 квітня та надіслати на rdmitrii63@gmail.com.
Відповіді на тестові завдання треба надавати або шляхом позначки + або шляхом виділення обраної відповіді зеленим кольором.
Завдання 1-10 та 13-32 мають лише одну правильну відповідь. Рішення завдання 11, 12, 33-36, а також 16, 17 необхідно навести у кінці роботи (для спрощення, можна виконати від руки та надіслати фото на Viber).
Максимально можлива кількість балів – 81.

Кількість
балів
0-10
11-16
17-23
24-30
31-37
38-43
Оцінка
1
2
3
4
5
6
Кількість
балів
44-50
51-57
58-64
65-70
71-77
78-81
Оцінка
7
8
9
10
11
12

Бажаємо вдалого виконання!


1. (4 бали) Установіть відповідність між назвою (типом) функціональної групи та класом органічних сполук, який вона характеризує:


Назва (тип) функціональної групи

Клас
органічних сполук
1
Альдегідна
      О
      ||
– С – Н
А
складні ефіри або естери
2
Гідроксильна
– ОН
Б
кетони
3
Карбоксильна
     О
     ||
– С – ОН
В
карбонові кислоти
4
Карбонільна
О
||
– С –
Г
прості ефіри або етери



Д
альдегіди



Е
спирти

Відповідь:


А
Б
В
Г
Д
Е
1






2






3






4








2. (8 балів) Установіть відповідність між назвою речовини та класом органічних сполук, до якого вона належить:


Назва

Клас
1
бутаналь
А
спирти
2
діетиловий етер
Б
вуглеводи
3
диметилкетон або ацетон
В
карбонові кислоти
4
глiцерол
Г
кетони
5
крохмаль
Д
прості ефіри або етери
6
метилетаноат
Е
складні ефіри або естери
7
фенол
Ж
альдегіди
8
яблучна кислота



Відповідь:


А
Б
В
Г
Д
Е
Ж
1







2







3







4







5







6







7







8








3. (7 балів) Установіть відповідність між структурною формулою речовини та класом органічних сполук, до якого вона належить:


Структурна формула

Клас
1
О    О
||      ||
НО – С – С – ОН
А
альдегіди
2
СН3 – СН2 – О – СН2 – СН3
Б
карбонові кислоти
3
СН2 – СН – СН2
|          |         |
ОН    ОН     ОН
В
кетони
4
      О
     ||
СН3 – С – Н
Г
прості ефіри або етери
5
                О
                ||
СН3 – С – О –СН2 – СН3
Д
складні ефіри або естери
6
О
||
СН3 – С – СН3
Е
спирти
7
СН3 – ОН



Відповідь:


А
Б
В
Г
Д
Е
1






2






3






4






5






6






7







4. (1 бал) До ароматичних спиртiв вiдносять:

А пропан-2-ол
Б фенол
В етан-1,2 дiол
Г глiцерол

5. (1 бал) Насиченi одноосновнi карбоновi кислоти мають загальну формулу:

А CnH2n+1CHO
Б CnH2n+1COOH
В R'COOR''
Г CnH2n+1OH

6. (1 бал) Проаналізуйте твердження. Чи є з-поміж них правильні?

I В залежностi вiд кiлькостi у молекулi гiдроксильних групп спирти подiляють на одноатомнi та багатоатомнi
II За будовою вуглеводневого залишку спирти подiляють на насиченi, ненасиченi та ароматичнi
III За кiлькiстю карбоксильних груп кислоти подiляють на одноосновнi та багатоосновнi
IV За кiлькiстю у молекулi атомiв карбону кислоти подiляють на нижчi (до десяти атомiв карбону включно) та вищi (понад десять атомiв карбону)

Правильні з-поміж них лише:

А I, II, III
Б I, II, IV
В I, III, IV
Г II, III, IV
Д всі відповіді вірні

7. (1 бал) Помилкове твердження наведено у рядку:

А Жири – це естери трьохатомного спирту глiцеролу i вищих одноосновних карбонових кислот
Б Природнi жири, за походженням, подiляють на твариннi та рослиннi
В Жири тваринного походження мiстять залишки насичених вищих карбонових кислот i є переважно твердими
Г Жири рослинного походження називають олiями, вони мають переважно рiдкий агрегатний стан
Д До складу молекул олiй входять переважно залишки ненасичених вищих карбонових кислот (олеїнової С17Н33СООН, пальмiтинової С15Н31СООН та лiнолевої С17Н31СООН)

8. (1 бал) До моносахаридів належать:

А сахароза й фруктоза
Б глюкоза й фруктоза
В глюкоза й целюлоза
Г сахароза й крахмаль

9. (1 бал) Формалін – це технічна назва 40 %-го водного розчину

А метанола
Б метаналя
В метанової кислоти
Г етилметаноата

10. (1 бал) Укажіть за номенклатурою IUPAC назву речовини, структурну формулу якої наведено:

           СН3
            |
СН3 – СН – СН – OН
                      |
                     СН3

А 1,2-диметилпропан-1-ол
Б 2,3-диметилпропан-3-ол
В 2-метилбутан-3-ол
Г 3-метилбутан-2-ол

11. (8 балів) Аміловий спирт є технічною назвою пентан-1-олу, який має сім ізомерів. Наведіть (на окремому аркуші) структурні формули амілового спирту та всіх його ізомерів. Назвіть сполуки.

(1 бал) Визначте серед них кількість спиртів, що відносяться до вторинних.

12. (5 балів) Назвіть речовини (на окремому аркуші), формули яких наведено:

                              О
                              ||
А СН3 – СН2 – С – О – СН2 – СН3

Б С2Н5 – О – С2Н5

                                           О
                                           ||
В СН3 – СН2 – СН2 – С – О – СН3

                 О
                 ||
Г СН3 – С – Н

             О
             ||
Д Н – С – О – Н

13. (1 бал) Укажіть назву третинного спирту:

А 2,3-диметилпентан-2-ол
Б 2,2-диметилпентан-3-ол
В 2-метилпентан-1-ол
Г 3-метилпентан-2-ол



14. (1 бал) Речовина, що має такі властивості: волокниста, не розчинна у воді, не взаємодіє з водно-спиртовим розчином йоду, це –

А крохмаль
Б целюлоза
В сахароза
Г фруктоза

15. (1 бал) За звичайних умов газоподібний агрегатний стан має перший представник гомологічного ряду

А спиртів
Б альдегідів
В карбонових кислот
Г естерів

16. (1 бал) Укажiть, яка з двох наведених сполук має кращу здатнiсть розчинятися у водi:
А С2Н5ОН
Б С4Н9ОН

(1 бал) Сформулюйте (стисло, на окремому аркуші) принцип, за яким Ви обрали відповідь.

17. (1 бал) Укажiть, яка з двох наведених сполук має вищу температуру кипiння:

А пентан-1-ол
Б 3-метилбутан-1-ол

(1 бал) Сформулюйте (стисло, на окремому аркуші) принцип, за яким Ви обрали відповідь.

18. (1 бал) Приємні фруктові запахи, а також запахи квітів мають переважно сполуки, що відносяться до класу:

А первинних спиртів
Б етерів
В альдегідів
Г карбонових кислот
Д естерів

19. (1 бал) Укажіть, який з наведених способів видобування спиртiв має переважно лабораторне, а не промислове значення:

А гідроліз естерів
Б гiдратацiя етену
В синтез з чадного газу та водню
Г спиртове бродіння глюкози
Д суха перегонка деревини

20. (1 бал) Укажіть, за яким з наведених способів не можливо отримати метанол:

А гідроліз естерів
Б відновлення альдегідів
В синтез з чадного газу та водню
Г спиртове бродіння глюкози
Д суха перегонка деревини

21. (1 бал) Під реакцією естерифікації розуміють:

А внутрішньомолекулярну дегідратацію спиртів у присутності концентрованої сульфатної кислоти і за нагрівання вище 140 ºС
Б міжмолекулярну дегідратацію спиртів, за температури 130–140 ºС, з утворенням етерів (простих ефірів)
В реакцію між кислотою і спиртом, продуктом якої є естер та вода
Г кислотний або лужний гідроліз естерів (жирів)
Д реакцію гідрування жирів (промислове перетворення рідких жирів на тверді)

22. (1 бал) Речовиною Х у схемі перетворень є:

+ СuO,            + Сu(OH)2,         + CH3OH
С2Н5ОН –––––––––– 1 –––––––––– 2 –––––––––– X
                                                              H2SO4, tº

А альдегід
Б етер
В естер
Г карбонова кислота

23. (1 бал) За наведеною структурною формулою речовини

          СН3    О
            |        ||
СН3 – СН – С – О – СН2 – СН3

визначте реагенти, у результаті взаємодії яких, утворюється ця сполука:

А бутанова кислота й етанол
Б 2-метилпропанова кислота й етанол
В етанова кислота й 2-метилпропан-1-ол
Г пропанова кислота й пропан-2-ол

24. (1 бал) Реакцію срібного дзеркала використовують для якісного визначення:

А спиртів
Б етерів
В альдегідів
Г карбонових кислот
Д естерів

25. (1 бал) Речовиною Х у схемі перетворень є:

          1500 ºС          + H2O, кат, tº      + Сu(OH)2, tº
СН4 –––––––– 1 –––––––––– 2 –––––––––– X
                                                          

А етанол
Б етаналь
В етанова кислота
Г етиленгліколь




26. (6 балів) Установіть відповідність між хімічною реакцією та одним з її продуктів:


Хімічна реакція

Продукт хімічної реакції
1
гідратація ацетилену
А
метанол
2
міжмолекулярна дегідратація етанолу
Б
етаналь
3
відновлення метаналю
В
метилетаноат
4
гідратація етену
Г
етанова кислота
5
окиснення метанолу
Д
етанол
6
окиснення етаналю
Е
метаналь


Ж
діетиловий етер

Відповідь:


А
Б
В
Г
Д
Е
Ж
1







2







3







4







5







6








27. (1 бал) У пробірку помістили кілька крапель етанолу. Розжарили в полум'я мідну спіраль Унаслідок прожарювання мідь окиснилася – на спіралі утворився шар купрум(II) оксиду чорного кольору. Потім розжарену спіраль занурили в етанол, що був у пробирці. Укажіть формулу продукту окиснення етанолу:

А СО2

Б СН2 – СН2
     |          |
   OН      OН

               О
               ||
В СН3 – С – Н

Г СН3 – О – СН3
Д С2Н5 – О – С2Н5

28. (1 бал) Щоб довести ненасичений характер речовини, структурну формулу якої наведено
                     О
                     ||
СН2 = СН – С – ОН

потрібно використати:

А розчин метилового оранжевого
Б бромну воду
В вапняну воду
Г розчин натрій гідроксиду



29. (1 бал) Укажіть формулу естеру, який є продуктом взаємодії 2-метилпропан-1-олу та етанової кислоти:
                О
                ||
А СН3 – С – О – СН2 – СН – СН3
                                        |
                                       СН3
                О
                ||
Б СН3 – С – О – СН – СН2 – СН3
                             |
                           СН3
                         О
                         ||
В СН3 – СН – С – О – СН2 – СН3
                |
              СН3
               О          СН3
               ||             |
Г СН3 – С – О – С – СН3
                             |
                           СН3

30. (1 бал) У наявності є водний розчин етанолу, гліцеролу й глюкози. Щоб визначити, у якій з пробірок міститься водний розчин етанолу, а у яких – водні розчини гліцеролу й глюкози, потрібно використати:

А амоніачний розчин аргентум(I) оксиду
Б водний розчин натрій гідрокарбонату
В свіжеосаджений купрум(II) гідроксид
Г універсальний індикаторний папірець

31. (1 бал) У пробірці до розчину натрій гідроксиду добавили кілька крапель розчину купрум(II) сульфату. До осаду, що утворився, добавили розчин речовини Х. Реакційну суміш ретельно перемішали. Утворився прозорий розчин темно-синього кольору. Речовина Х – це:

А етанол
Б пропан-2-ол
В пропаналь
Г гліцерол

32. (1 бал) Унаслідок кислотного гідролізу речовини, структурну формулу якої наведено
          СН3              О
            |                   ||
СН3 – СН – СН2 – С – О – СН2 – СН3

утворюється:

А етанова кислота й 3-метилбутан-1-ол
Б 3-метилбутанова кислота й етанол
В етанова кислота й пентан-1-ол
Г пентанова кислота й етанол

33. (8 балів) Складiть рiвняння реакцiй за схемою перетворень:

                 СаС2
             1    2     3             4                 5
МетанЕтинЕтен ЕтанолДiетиловий етер
                    6       7                                   8
               Етаналь Етанова кислота Метилетаноат

34. (3 бали) Сполуку з молекулярною формулою С3Н8О піддали окисненню купрум(II) оксидом за нагрівання й отримали продукт складу С3Н6О. Ця речовина вступає у реакцію срібного дзеркала з утворенням сполуки С3Н6О2. Під час дії на останню кальцій гідроксидом отримали речовину, яку застосовують як харчову добавку Е282, що запобігає росту плісняви у хлібних та кондитерських виробах. Визначте формулу добавки Е282. Запишіть рівняння згаданих реакцій та назвіть усі органічні речовини.

35. (3 бали) У якості рідини для зняття лаку з нігтів впродовж тривалого часу використовували ацетон, але віднедавна цю речовину було включено до переліку прекурсорів, стосовно яких вживаються певні заходи контролю. Сьогодні, замість ацетону, досить широко використовують сполуку, яка відноситься до класу естерів.
Виведіть формулу естеру та дайте йому назву, якщо відомо, що його відносна молекулярна маса у два рази більша за масу вуглекислого газу, а під час його гідролізу утворюються спирт і кислота, що містять однакову кількість атомів карбону.

36. (3 бали) Для розпушування тіста інколи вдаються до гасіння харчової соди оцтом. Який об'єм вуглекислого газу (н.у.) виділиться, якщо з оцтовою (етановою) кислотою прореагує харчова сода (NaHCO3), масою 4.2 г?